Kupovinom originalnih proizvoda pomažete finansiranje i rad Košarkaškog kluba Partizan.

Priče o Partizanu – POP 43

by Ivan Toskov on April 03, 2021

Tempiranje“ šuta po kiši i vetru

Sve do 1967. godine, košarkaška prvenstva Jugoslavije igrala su se na otvorenim terenima. Prvenstvo je, zbog vremenskih prilika,  trajalo od aprila pa do prve nedelje oktobra. Ipak, često se dešavalo da vetar, pa i kiša, u velikoj meri utiču na igru. Koliko je to bilo zahtevno za igrače, govori i ovaj novinski izveštaj od 3. jula 1965. godine, kada je Partizan sa 93:76 savladao ekipu Rabotničkog na otvorenom igralištu u Skoplju.

Oba tima počela su dosta loše, jer je pre početka utakmice pala kiša, a zatim je počeo da duva i vetar. Posle osmog minuta rezultat je samo 8:8. Iako se dosta pucalo na koš, strelci oba tima nisu uspevali da “tempiraju” šut zbog lošeg vremena. Tek kad je vetar stao, lopta je sve češće prolazila kroz obruč. Sve do 13. minuta igra je bila ravnopravna. U tom periodu Rabotnički je čak bio i u vođstvu. Preciznim šutevima Bojovića, Žutića i Jelića, razbijena je odbrana domaćih koja ovoga puta nije bila tako čvrsta kao na ranijim utakmicama. Partizan je ubrzo došao u vođstvo koje je kasnije bilo teško stići.

U drugom poluvremenu domaćim igračima ništa nije polazilo za rukom, jer su crno-beli za svaki primljeni koš vraćali istom merom, tako da je prednost sačuvana, pa čak i povećana do 26 poena razlike. Partizan je lako osvojio dva boda. Navijači Rabotničkog razočarano su napustili teren jer domaći igrači nisu pružili očekivani otpor.

Kod Partizana su se istakli Bojović, Jelić i Kraupa, a kod Rabotničkog Knjazev i Savović.

Partizan u eri košarke na otvorenom nije uspevao da dođe to titule prvaka Jugoslavije. Pet puta je u tom periodu naš klub bio vicešampion (1949, 1950, 1951, 1963. i 1966. godine).

Na fotografiji je deo ekipe iz 1963. godine, koja je sa 12 pobeda i šest poraza osvojila drugo mesto u Prvenstvu Jugoslavije iza OKK Beograda koji je te godine postao šampion.  Nosioci igre Partizana u toj sezoni bili su izvanredni strelci Miloš Bojović – na fotografiji desno (578 poena na 18 utakmica) i Radovan Bata Radović - sedi (496/18). U trenerkama su (sa leva na desno) Dragoslav Velanac, Milorad Miketa Đurić i Đorđe Milojević.